Wydarzenia 2023

Dobrzańska szopka

szopka 2023W tym roku mija dokładnie 800 lat od czasu, kiedy św. Franciszek we włoskim Greccio po raz pierwszy odtworzył grotę narodzenia Pana Jezusa. Wespół z ludźmi z okolicy przygotował wówczas, w 1223 r., żywą szopkę. Niejako w nawiązaniu do tego wydarzenia, ale przede wszystkim w nawiązaniu do ubogich narodzin Bożej Dzieciny, stawia się w kościołach okolicznościowe dekoracje, w których ukazuje się wydarzenia związane z Bożym Narodzeniem.

W Dobrej również, tradycyjnie, stanęła szopka, umieszczona tym razem w południowym transepcie kościoła. Odtworzono tu grotę narodzenia, z tradycyjnymi postaciami. W centrum znajduje się Święta Rodzina: Jezus, Maryja, Józef. Do szopki zdążają pasterze, obok znajdują się również zwierzęta: wół, osioł oraz owce. Pojawią się też, w odpowiednim czasie, Trzej Królowie. Nad szopką unosi się anioł, trzymający w rękach szarfę z napisem „Gloria in excelsis Deo” („Chwała na wysokości Bogu”). Nie zabrakło również aniołka, który za drobną ofiarę kiwa głową, mówi „Bóg zapłać” i śpiewa kolędę.
Dekorację przygotowała Młodzieżowa Grupa Apostolska „Dobra Młodzież”, przy współpracy również młodzieży z innych grup parafialnych, pod kierunkiem ks. Mateusza Szwabowskiego i ks. Pawła Krzaka.

Tekst: Adrian Cieślik

Zobacz zdjęcia (Fot. Adrian Cieślik, ks. Paweł Krzak)