Akcja Katolicka

akcja katolicka 002Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Dobrej powstał w 2001 roku. Pierwszym Prezesem była Pani Elżbieta Gałęza, potem kolejno: Kazimiera Opoka, Anna Sołtys i obecnie od 2016 roku Czesława Smoleń.
Asystentami byli kolejni Księża Proboszczowie: Ks. Prałat Władysław Tarasek, Ks. Prałat Zbigniew Smajdor i obecny Ksiądz Proboszcz Wojciech Sroka.

Początkowo oddział liczył 17 członków. Praca ich polegała na włączaniu się w życie duchowe Parafii poprzez przewodniczenie modlitwie różańcowej, drodze krzyżowej, adoracji Najświętszego Sakramentu, adoracji przy Grobie Pańskim, organizowaniu pielgrzymek do Miejsc świętych. Ponadto organizowano zbiórki do puszek na różne cele charytatywne zarówno ogólnopolskie jak i diecezjalne.
Do 2009 roku Akcja Katolicka i Caritas miały jednego wspólnego Prezesa.
W 2009 roku ówczesny Ksiądz Proboszcz Zbigniew Smajdor wprowadził zmiany. Powołano Prezesa Akcji Katolickiej Panią Annę Sołtys, oraz Prezesa Caritas Panią Czesławę Smoleń.
W 2016 roku rezygnację z urzędu złożyła Pani Prezes Anna Sołtys. W związku z tym na jej miejsce Ks. Bp Andrzej Jeż powołał Panią Czesławę Smoleń. Wówczas Prezesem Caritas została Pani Irena Żak.

Obecnie Akcja Katolicka liczy 24 członków.
Podobnie jak poprzednio, członkowie Akcji Katolickiej obecnie również włączają się w życie duchowe parafii poprzez modlitwę różańcową, drogę krzyżową, adorację Najświętszego Sakramentu, adorację przy Grobie Pańskim, organizowanie pielgrzymek do Miejsc świętych zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju.
Od Wielkiego Piątku 2017 roku Akcja Katolicka prowadzi nowennę do Bożego Miłosierdzia. W marcu 2017 roku czynnie włączyli się członkowie Akcji w duchową adopcję dziecka poczętego.
Od 12 grudnia 2016 roku z inicjatywy Akcji Katolickiej wprowadzono każdego dnia przed wieczorną Mszą świętą koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji V Synodu Diecezji Tarnowskiej, odpowiadając tym samym na prośbę Biskupa Diecezjalnego Andrzeja Jeża. Modlitwa ta prowadzona była przez Akcję Katolicką do zakończenia Synodu.

W maju 2017 roku zorganizowano zbiórkę makulatury na studnie głębinowe w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie pracują nasi misjonarze, by pomóc im uzyskać dostęp do wody. Zebrano 2,5 tony makulatury.

Akcja Katolicka włącza się w inicjatywy na rzecz ochrony życia, jak np. zbiórka podpisów pod projektem: „Zatrzymaj aborcję”.

Czesława Smoleń