Wydarzenia 2021

Pasterka w noc Bożego Narodzenia

pasterka 2021Pasterka rozpoczęła się uroczystą procesją, podczas której do świątyni wniesiona został figurka Dzieciątka Bożego. Nim procesja wyruszyła z zakrystii, dało się słyszeć dwanaście uderzeń gongu. Po dojściu do prezbiterium ks. Arkadiusz wyśpiewał „Kalendę” – Orędzie o Bożym Narodzeniu pochodzące z Martyrologium Rzymskiego. Następnie ks. proboszcz złożył figurkę Dzieciątka przed ołtarzem, a w kościele rozbłysły światła – procesja do ołtarza szła w ciemnościach. Gest ten był symboliczny – oznaczał Boskie światło w świecie pełnym mroków. Następnie trójka dzieci w strojach regionalnych, złożyła uroczyście kwiaty przy Dzieciątku Jezus.

Prawdę o tym, iż Słowo Boże Ciałem się stało wyrażać miała otwarta księga ewangeliarza, położona nieco wyżej niż figurka Dzieciątka.
Po uroczystym błogosławieństwie na koniec Mszy Świętej, przy radosnym śpiewie kolędy „Bóg się rodzi”, ks. proboszcz w asyście kapłanów i Liturgicznej Służby Ołtarza uroczyście przeniósł Boskie Dzieciątko do żłóbka w szopce. Dzieci przyniosły kwiaty, a przewodniczący celebracji oddał cześć Nowonarodzonemu przez okadzenie i krótką modlitwę. Po zejściu asysty do zakrystii również parafianie mieli możliwość przyklęknąć i oddać pokłon Bożemu Dziecięciu.
Piękna i podniosłości liturgii mszy pasterskiej dopełniała gra Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrej oraz radosny śpiew kolęd w wykonaniu parafian i gości.