Wydarzenia 2021

Błogosławieństwo lektorów

blogoslawienstwo lektorow6 listopada 2021 r. uroczystym błogosławieństwem i dopuszczeniem do posługi zakończył się Dekanalny Kurs Lektorski. Po raz czwarty został zorganizowany w Dobrej. Uczestnikami byli kandydaci z parafii dekanatu tymbarskiego: Dobrej, Skrzydlnej, Podłopienia, Tymbarku, Szczyrzyca, Jurkowa, Stróży, Szyku, Wilkowiska i Nowego Rybia. Łącznie do posługi pobłogosławionych zostało 51 chłopców, z czego 16 z naszej parafii. Kierownikiem kursu był ks. Jakub Jasiak, pełniący w dekanacie funkcję dekanalnego duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. prałat prof. Marek Kluz, Dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Eucharystię koncelebrowali kapłani z dekanatu, m. in. odpowiedzialni w poszczególnych parafiach za opiekę nad Liturgiczną Służbą Ołtarza oraz kapłani goście. Ks. prof. Kluz wygłosił również okolicznościową homilię, w której podkreślał powagę posługi lektora jako pierwszego słuchacza Słowa Bożego i głosiciela słów samego Boga. Dlatego też lektor musi żyć Bożym Słowem, nie tylko w kościele, podczas czytania, ale także na co dzień.
Obrzęd błogosławieństwa miał miejsce po kazaniu. Najpierw ks. Jakub Jasiak poprosił przewodniczącego liturgii o dokonanie obrzędu. Następnie ks. proboszcz Wojciech Sroka, w imieniu kapłanów dekanatu, w dialogu liturgicznym zapewnił o właściwym przygotowaniu kandydatów do posługi. Kolejnym krokiem, po słowach przewodniczącego o dopuszczeniu do posługi lektora – ministranta Słowa Bożego było złożenie przysięgi na Pismo Święte. Kandydaci podchodzili parami do celebransa i kładąc rękę na Biblii, przyjmowali indywidualne błogosławieństwo. Na koniec wszyscy kandydaci – od tego momentu już lektorzy – złożyli wspólnie uroczystą przysięgę. Obrzęd zakończyła modlitwa wiernych oraz procesja z darami ołtarza.
Przed zakończeniem nabożeństwa nowi lektorzy złożyli podziękowania kapłanom oraz wszystkim, których spotkali na kursowej drodze. Kurs bowiem prowadzony był w Dobrej oraz w Ciężkowicach, podczas trzydniowego wyjazdu. Zajęcia w ramach kursu prowadzili: kapłani z dekanatu tymbarskiego, neurologopeda p. Maria Walczak oraz ceremoniarze z Dobrej i Podłopienia.
Po uroczystej Eucharystii nowi lektorzy otrzymali certyfikaty ukończenia kursu, wraz z ocenami egzaminacyjnymi. Wykonano też pamiątkowe fotografie z kapłanami opiekunami i ks. prof. Markiem Kluzem.