Wielka Sobota – święcenie pokarmów

poswiecenie pokarmow 2024Tradycyjnie w Wielką Sobotę przychodzimy do kościołów, by poświęcić pokarmy na świąteczny stół. Przychodzą całe rodziny lub ich przedstawiciele. W kolorowych koszyczkach, przygotowywanych z ogromną pieczołowitością znaleźć można produkty, które mają ściśle określoną symbolikę. Baranek jest symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią, ale też symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Jajka symbolizują nowe życie, sól zaś chronić ma od zepsucia. Chleb również symbolizuje Chrystusa, jest pamiątką nakarmienia tłumów słuchających Jego nauczania. Ponadto w koszyczkach znaleźć można: wędliny, masło, chrzan, babki wielkanocne oraz kurczaczki i zajączki z czekolady.

Udając się ze święconką, wierni adorują krzyż oraz modlą się przed grobem Chrystusa, przy którym wystawiony jest Najświętszy Sakrament w monstrancji.
W Wielką Sobotę błogosławi się również wodę, którą wierni mogą zabierać do domów. W dawnych czasach kropiono nią pola i obejścia, co miało uchronić je od nieszczęść. Dziś woda święcona używana jest m. in. podczas wizyty duszpasterskiej.