Wydarzenia 2023

Posłanie Kolędników Misyjnych

kolednicy misyjni 202326 grudnia, w Święto Świętego Szczepana, w Diecezji Tarnowskiej odbywa się tzw. Kolęda Misyjna. Dzieci, przebrane w storje kolędowe i misyjne, odwiedzają domy i rodziny, uwrażliwiając na potrzeby misji i misjonarzy oraz zbierają ofiary na cele misyjne. Hasłem tegorocznej edycji są słowa „kanda dia kindzunu”, które w nieścisłym tłumaczeniu oznaczają „być apostołami pokoju”. „Jako Kościół jesteśmy wspólnotą, która zostaje posłana, aby w imię Jezusa czynić pokój na świecie rozdartym wojnami i niezgodą. Z tym orędziem pragniemy dotrzeć do Waszej rodziny, aby przypomnieć, że jest ona miejscem uczenia się tego co naprawdę znaczy „wspólnota”, która nie boi się różnic i konfliktów” – można przeczytać na okolicznościowych obrazkach, które rozdawali mali kolędnicy.

Dobrzańska szopka

szopka 2023W tym roku mija dokładnie 800 lat od czasu, kiedy św. Franciszek we włoskim Greccio po raz pierwszy odtworzył grotę narodzenia Pana Jezusa. Wespół z ludźmi z okolicy przygotował wówczas, w 1223 r., żywą szopkę. Niejako w nawiązaniu do tego wydarzenia, ale przede wszystkim w nawiązaniu do ubogich narodzin Bożej Dzieciny, stawia się w kościołach okolicznościowe dekoracje, w których ukazuje się wydarzenia związane z Bożym Narodzeniem.

Uroczysta Pasterka

pasterka 2023W kościołach katolickich na całym świecie, w noc wigilijną, sprawowana jest uroczysta Eucharystia, zwana Mszą Pasterską, lub Pasterką. Ma ona nawiązywać do ludzi, którzy nocą udają się do kościołów, podobnie jak pasterze udali się do żłóbka, by adorować Boże Dzieciątko.

Podsumowanie Rorat 2023

roraty 2023W tym roku dzieci uczestniczące w Roratach "budowały" w swoich sercach stajenkę dla Dzieciątka Jezus. Pomagał w tym św. Franciszek, który 800 lat temu pierwszy zbudował stajenkę w miejscowości Greccio we Włoszech. W czasie kazań przedstawiana była postać Św. Franciszka i najważniejsze epizody z jego życia.

"Akcja kilo" - świąteczne paczki dla potrzebujących

akcja kilo 2023Parafialny Zespół Caritas przygotował świąteczne paczki dla potrzebujących, zawierające produkty żywnościowe składane do kosza w kościele, jak też przekazane do koszów Caritas podczas „Akcji kilo” w dniu 9 XII, na terenie sklepów w Dobrej: Delikatesy Centrum, GS nr 1, GS nr 2, GS nr 5, Żabka, Jędruś, Supermarket i Żabka na Krzyżowej, zorganizowanej przez Szkolne Koło Caritas.
Za organizację akcji i włączenie się w nią dziękujemy właścicielom sklepów, dzieciom i młodzieży ze Szkolnego Koła Caritas i Paniom z Parafialnego Zespołu Caritas.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli potrzebujących!