Zespół muzyczny

msza na gruszowcu 00116 września 2017 r. przy pomniku na Gruszowcu odbyły się uroczystości upamiętniające 33 ofiary pacyfikacji, jakiej dokonali 1 listopada 1944 r. Niemcy na mieszkańcach osiedli Granice i Wrony. Mszy Świętej w intencji ofiar przewodniczył ks. Wojciech Sroka, proboszcz z Dobrej, przy koncelebrze ks. Jana Zająca, kapelana Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego z pobliskiej Śnieżnicy. Liturgię upiększał występ Grupy Śpiewaczej Ćwilin, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrej.

 

W homilii ks. proboszcz wskazywał, jak bardzo ważna jest pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, jakie rozegrały się 73 lata temu oraz pamięć o wszystkich ofiarach II wojny światowej w ogóle. Bardzo ważne jest również kształtowanie postaw patriotycznych w najmłodszych, w dzieciach, by za kilkanaście lat oni również szerzyli pamięć o tych, którzy oddawali życie za wolną Polskę.

1 listopada 1944 r. w godzinach popołudniowych Niemcy dokonali pacyfikacji Gruszowca, w rejonie osiedli Granice i Wrony. Akcja miała być odwetem za ostrzelanie niemieckiego samochodu przez partyzantów, jak się później okazało, błędnie rozpoznanych (ostrzelania dokonali partyzanci sowieccy, a nie polscy). Szosa biegnąca przez Gruszowiec była ważnym szlakiem drogowym, mocno kontrolowanym przez Niemców. Około godziny 14 tego pamiętnego dnia kolumna niemiecka wkroczyła do wioski, rozlokowując się na powyższych osiedlach. Bez żadnych rozmów z mieszkańcami rozpoczęli ostrzał. Budynki zapalały się od pocisków. Mieszkańcy próbowali jeszcze ratować co się dało, chcieli ukryć część dobytku. Niestety – najczęściej wtedy ginęli rozstrzelani. Pożoga trwała 3 dni, na polach słychać było krzyki spanikowanych ludzi, strzały oraz ryk spłoszonego bydła. W ten okrutny sposób Niemcy zamordowali 33 osoby oraz spalili 8 domów. Część mieszkańców uszła z życiem, gdyż w tym czasie byli na nabożeństwie za zmarłych w kościele i na cmentarzu w Dobrej. Ci, którzy przeżyli, zebrali ciała swoich bliskich i w zbitych przez siebie trumnach zawieźli do kościoła parafialnego w Dobrej, gdzie urządzono im pogrzeb. Ofiary pacyfikacji spoczęły na cmentarzu, w mogile, gdzie od 1957 r. stoi pomnik upamiętniający wszystkich zmarłych wskutek tragicznych wydarzeń II wojny światowej mieszkańców parafii Dobra.

Opracowanie i zdjęcia: Adrian Cieślik

Zobacz zdjęcia

© 2017/2021 Parafia MB Szkaplerznej w Dobrej. All Rights Reserved.

Designed by Kajmowicz Jan.

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.